Uloborus plumipes
***
Den 29.11.2010 kom kona inn på kontoret med en liten edderkopp på hånden. Den hadde bare dukket opp der hun satt i sofaen og så på TV. Jeg trodde det var en vanlig art, trolig juvenil, så jeg puttet den rett i spritboksen. I kveld tok jeg en titt på funnet, og så viste det seg å være en ny art for Norge i familien Uloboridae; Uloborus plumipes.
Hvor edderkoppen egentlig hører hjemme er umulig å vite. Kanskje hører den hjemme her vi bor. Mer trolig har den fulgt med ved inn, eller vi har uvitende båret den med oss fra skogene rundt om i Bø kommune. Eller, om vi skal tro litteraturen, den kan ha blitt med kjøpeblomster inn. Et artig funn var det i alle fall. Almquist oppgir habitatet for arten å være drivhus og blomsterbutikker. Det er ingen stor edderkopp, og hunnen som blir størst er 4-5 mm. Hannen blir 2,5-3,0 mm.
***
Det er usikkert om denne arten hører hjemme i norsk natur. Inntil man evt. også finner arten utendørs og kan konstatere at den reproduserer og tåler vårt uteklima, vil den trolig ikke bli registrert som norsk art.



Posted by Stein Andersen on 29.04.11 at 6:39 am
Der er’n jo!! Fant to stykker av denne i Vestby, Akershus, lørdag den 9. april i år. Hvor i Vestby fant jeg dem? Jo, i hageavdelingen hos Bauhaus. Folk lurte nok fælt da jeg plutselig spurtet ut i bilen og kom tilbake med et dramsglass med sprit.
Posted by phalloides on 29.04.11 at 1:19 pm
Hei Stein!
Artig edderkopp. Den er visst blitt funnet mange ganger, men den synes ikke å kunne etablere seg i norsk natur. Vi får bare fortsette å ønske den velkommen som gjest
Magne.
Posted by Kjell Magne Olsen on 06.01.12 at 11:00 am
Arten ble publisert som ny for Norge allerede i 2003: Åkra K. og Olsen K.M. 2003. Two introduced species of spiders (Araneae) new to Norway and the first record of Uloborus plumipes Lucas (Uloboridae) from the Faroes. – Norwegian Journal of Entomology 50 (2): 104.
Vennlig hilsen Kjell Magne
Posted by phalloides on 06.01.12 at 1:12 pm
Hei Kjell Magne!
Som det fremgår av kommentarene over er det gjort relativt mange funn av arten, men den synes ikke å kunne tilpasse seg norsk natur. Sammen med en håndfull andre arter som tilfeldig dukker opp og forsvinner igjen, er denne nå ført opp i “grønn kateori” i den norske sjekklista. Trolig er det flere arter som skal legges til den kategorien.
Takk for kommentar og godt nytt år
Mvh. Magne.